Minton och jag tog en promenad i skogen. Solen visade sej och inget regn då får man passa på. Monstersvampen är häftig.
Ironi blandas med egensinnig humor. Ibland kan inläggen ta ett och annat allvarligt galoppsteg.
En blogg om dalaliv, familjeliv, porslin, pudel & folkdräkt.
♥ Hänt ♥ Känt ♥ Tyckt ♥ Tänkt ♥
En finnkäring i pörtet
Lena Dyche reseledare och guide sedan 30 år. Här delar jag med mig av resetips från båda mina hemländer, Wales och Spanien. lenadyche(at)gmail.com
Roliga stunder
Vi hoppas att du ska trivas med våra ö-inlägg. Oavsett om du bor på ön året runt, kommer hit med jämna mellanrum eller aldrig varit här... Givetvis skulle det varit trevligt om vi kan få dig, som aldrig varit på Gotland, att åka hit för första gången. Vi tror inte du skulle ångra dig. Chansen är betydligt större att du drabbas av samma känslor som Bosse fått varje gång, som vi varit här på semester. Välkomna önskar Bosse och Solveig Lidén!
- tankar, idéer och erfarenheter
Fotoblogg om årets 365 dagar
Bilder och Poesi / Pictures and Poetry
annicaaktiv
Kristallinas eget projekt
My World Through My Eyes and Lens - click chosen picture to see more
Ja, en bild och några ord eller så.
Djur och natur i Stockholm / Nature and animals in Stockholm
FLEURS,PARCS ET JARDINS.....
Ja nu börjar svamparna visa sig.
Häftig monstersvamp.
Fina bilder från skogen.
GillaGilla
Varför är det en tråd över montersvampen?
Den giftiga med prickar är bara bildskön.
GillaGilla
Det är ett grässtrå .
GillaGilla
Hahaha, jag trodde att det var en tvättlina eller nåt sånt.
GillaGilla
Wonderful captures. I need to take trip to woods.
GillaGillad av 1 person
Gillar monstersvampen skarpt! Fina skogsbilder. Här kan man knappt sätta fötterna för all svamp precis överallt.
GillaGilla
Monstersvampen var så häftig, han eller den ser verkligen lite läskig ut…
Flugsvampen är underbar får mig att tänka på julen.. 🙂
GillaGilla
Jag har inte sett så mycket svamp på många år. skogsvägen vi gick var full av diverse sorter. Julsvampen är vacker . Ha en bra kväll
GillaGilla
Så fina bilder på svamparna. Den översta är ju bar så kul 🙂
GillaGillad av 1 person
You find a lot of mushroom in all colors
GillaGillad av 1 person
Monstersvampen såg riktigt ruskig ut. 🙂
Kram Bosse Inomhusmänniska
GillaGilla
🙂
GillaGilla
Oh, nu får jag inspiration till svamppromenad! Tänk att den vackra flugsvampen har blivit en julsymbol. Monstersvampen är verkligen lite monsterruskig. Härliga bilder!
GillaGilla
Tack. 😃
GillaGillad av 1 person
Svamparsvamparsvampar – visst är de ovanligt många i år med allt regnande. Monstersvampen ser enorm ut – och nästan som ett enögt monster.
GillaGilla
Jag har aldrig sett så mycket svamp i skogen. Det växer överallt t.o.m på grusvägen vi går på. Monstret va ca 30 cm .
GillaGilla
Oj!
GillaGilla