Nu börjar det blomma i trädgården och träd och buskar har fått små blad.
Blåsipporna, blåögat, vivan, nunneörten och lungörten
Photo,
En finnkäring i pörtet
Ironi blandas med egensinnig humor. Ibland kan inläggen ta ett och annat allvarligt galoppsteg.
Lena Dyche reseledare och guide sedan 30 år. Här delar jag med mig av resetips från båda mina hemländer, Wales och Spanien. lenadyche(at)gmail.com
Roliga stunder
♥ Hänt ♥ Känt ♥ Tyckt ♥ Tänkt ♥
Vi hoppas att du ska trivas med våra ö-inlägg. Oavsett om du bor på ön året runt, kommer hit med jämna mellanrum eller aldrig varit här... Givetvis skulle det varit trevligt om vi kan få dig, som aldrig varit på Gotland, att åka hit för första gången. Vi tror inte du skulle ångra dig. Chansen är betydligt större att du drabbas av samma känslor som Bosse fått varje gång, som vi varit här på semester. Välkomna önskar Bosse och Solveig Lidén!
- tankar, idéer och erfarenheter
Fotoblogg om årets 365 dagar
Naturbilder, och sånt.
Just Another WordPress.com site..
Bilder och Poesi / Pictures and Poetry
annicaaktiv
Kristallinas eget projekt
Författare till romanen "Mina fotsteg i ditt hjärta", "Minnen som stannat kvar" och medförfattare till kåseriboken "Skimrande ögonblick - och dagar i grått". Alla tre böckerna går att köpa här på bloggen. Tryck på köp bok/böcker under min header för vidare information. Dessutom finns det 37 st kategorier på bloggsmörgåsbordet. Förhoppningsvis hittar du något som tilltalar dig. Du får väldigt gärna lämna en trevlig kommentar. Tack för besöket. Välkommen tillbaka.
My World Through My Eyes and Lens - click chosen picture to see more
Ja, en bild och några ord eller så.
Djur och natur i Stockholm / Nature and animals in Stockholm
FLEURS,PARCS ET JARDINS.....
Du hade ju något att ta bilder på ute, jag vågade inte gå ut för att ta min bild, jag tog min inifrån.
Svante
GillaGillad av 2 personer
Det är verkligen en underbar tid nu, det är såå härligt när naturen börjar vakna till liv 🙂 Underbara bilder, ha en fortsatt bra dag, och va rädd om dig, kram!
GillaGillad av 1 person
Härliga vårtecken! Kram
GillaGillad av 1 person
Ljuvligt med alla vackra blommor i din trädgård. Hos mig är det scillan som märks som blå mattor. Fick några plantor rosenbräcka av dottern som jag ska hitta plats för och en lågväxande ros, jättekul. Jättefina blombilder!
Kram
GillaGillad av 1 person
En härlig samling av vackra blommor från din trädgård. Här har jag börjat plantera pelagoner och vår bougainvillea blommor för fullt. Fast vi har ju ingen trädgård men våra terrasser är stora så det går bra ändå.
Ha en fin fortsatt vecka! Kramar!
GillaGillad av 1 person
Vad fint 👍 så mycket vårkänsla, det saknade jag här idag snö och hagel om vartannat och rosa körsbärsblommor överallt typiskt aprilväder kanske 🤭🤔 kram till er två 🤗
GillaGillad av 1 person
Vilket fint Minton-foto i headern, har det inte stormat hos dig? Här har ingen gått säkert utomhus idag! Kram
GillaGilla
Det har blåst rejält och haglat men inte värre än vi kunnat gå båra promenader.
Kram
GillaGilla
Idag var det äntligen vår, så himla skönt, även om det fläktade en hel del. Hoppas detsamma hos er! Kram
GillaGillad av 1 person